Bessa - 2008-03-29 11:28:12

Rys historyczny

Og³oszony w 1891 roku wzorzec owczarka niemieckiego opisuje trzy odmiany tej rasy, a kryterium podzia³u stanowi³a d³ugo¶æ w³osa:
owczarek niemiecki szorstkow³osy
owczarek niemiecki krótkow³osy (twardow³osy)
owczarek niemiecki d³ugow³osy.

Pó¼niej standard ten by³ zmieniany, a¿ do roku powstania (1899) Zwi±zku Owczarków we Frankfurcie nad Menem. W Polsce powsta³ Zwi±zek Owczarka Niemieckiego D³ugow³osego 21 lipca w 1990 roku, za³o¿ycielem którego by³a Marta Trzciñska.

Wygl±d

W³adze FCI argumentuj± fakt nie uznania owczarka niemieckiego d³ugow³osego tym, ¿e d³uga sier¶æ przeszkadza tym psom w pracy. Owczarek d³ugow³osy ma d³ugi, do¶æ prosty w³os, który tworzy portki na udach, ogon jest obficie ow³osiony.

Szata i umaszczenie

Owczarek d³ugow³osy nie ró¿ni siê zbytnio od krótkow³osego kuzyna. Podstawowe rozbie¿no¶ci dotycz± sier¶ci, wzrostu (psy 65 - 70 cm, suki 58 - 64 cm) oraz wagi (jest ciê¿szy od krótkow³osego o oko³o 10 kg). Gen odpowiedzialny za d³ugi w³os jest recesywny wobec genu krótkiego w³osa, co oznacza przenoszenie tej cechy niezauwa¿alnie z pokolenia na pokolenie. W ten sposób w miocie po rodzicach krótkow³osych mo¿e pojawiæ siê osobnik d³ugow³osy.

Umaszczenie najczê¶ciej spotykane u owczarków niemieckich to czarne podpalane, czarne z rudym, br±zowym, czerwonym, p³owym lub jasnoszarym podpalaniem, czaprakowate wilczaste, ¿elaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwono¿ó³te, czerwonobr±zowe z sid³em, czaprakowate, wilczaste, ciemno-wilczaste. Mo¿e byæ jednolite b±d¼ z regularnymi czerwonobr±zowymi do bia³oszarych oznakami, ma³a bia³a plamka na piersi i palcach lub bardzo jasne umaszczenie wewnêtrznej strony nóg jest dopuszczalne, choæ niepo¿±dane. Dopuszczalne jest tak¿e umaszczenie ca³kowicie czarne, rzadko spotykane. Ma¶æ szczeniaka mo¿na ustaliæ ostatecznie dopiero po zmianie okrywy pierwotnej na wtórn±, po zakoñczeniu porostu w³osów pokrywowych. U owczarków d³ugow³osych zdarza siê ma¶æ blue sable (niebieska podpalana).

Zachowanie i charakter

Psy te szybko siê ucz± i blisko wspó³pracuj± z cz³owiekiem, którego obecno¶æ jest niezbêdna w prawid³owym rozwoju psa. Cechuje je du¿a odwaga, wierno¶æ i przywi±zanie do w³a¶ciciela. Sprawdzaj± siê na szkoleniach ró¿nego typu, nadaj± siê jako psy rodzinne, policyjne, sportowe, pomocnicze, stró¿uj±ce, ratownicze i obroñcze. S± aktywne i ruchliwe, wymagaj± codziennego zaspokajania tych potrzeb.

Zdjêcie:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0f/Langhaarschäferhund.jpg/300px-Langhaarschäferhund.jpg

¬ród³o: Wikipedia

GotLink.pl